Vis daugiau individualių namų savininkų Lietuvoje svarsto galimybę įsirengti biologinį nuotekų valymo įrenginį (NVI) savo sklype. Šie įrenginiai efektyviai išvalo buities nuotekas ir yra aplinkai draugiška alternatyva paprastiems nuotekų rezervuarams (septikams). Tačiau naujo įrenginio kaina gali siekti kelis tūkstančius eurų, todėl kai kurie dairosi pigesnio varianto – naudoto biologinio įrenginio. Ar toks sprendimas pasiteisina? Šiame straipsnyje aptarsime, kokią praktinę naudą ir kokias rizikas turi naudoto NVI pirkimas, ką būtina patikrinti prieš perkant ir kokių dokumentų bei garantijų reikalauti. Taip pat apžvelgsime dažniausias pirkėjų daromas klaidas, pasidalinsime ekspertų bei gamintojų rekomendacijomis ir atkreipsime dėmesį į artėjančius teisės aktų pokyčius, aktualius planuojantiems naudoti tokį įrenginį 2024–2025 m.
Priežastys rinktis naudotą biologinį įrenginį
Mažesnė kaina. Pagrindinis motyvas, viliojantis pirkti naudotą biologinį nuotekų valymo įrenginį, yra gerokai mažesnė kaina. Naudotas įrenginys gali kainuoti kelis kartus pigiau nei naujas. Pavyzdžiui, internete pasitaiko skelbimų, kuriuose 4 asmenų namui skirtas naudotas NVI parduodamas už 700–1000 €, kai tuo tarpu naujo panašaus įrenginio kaina dažnai viršija 1500–2000 €. Tokia finansinė nauda ypač aktuali, jei biudžetas ribotas arba įrenginį reikia įsigyti skubiai.
Greitesnis prieinamumas. Naudotą įrenginį dažnai galima gauti iš karto – pardavėjas gali turėti jį sandėlyje ar išmontuotą, tad nereikia laukti gamybos termino ar atvežimo iš gamyklos. Tai aktualu tais atvejais, kai kanalizacijos sprendimo reikia „čia ir dabar“ (pavyzdžiui, senas septikas užteršė gruntą ar pan.). Žinoma, greitis neturėtų užgožti atsargumo – svarbu neskubėti, kol neįsitikinote įrenginio tinkamumu.
Kitos priežastys. Kai kurie pirkėjai pirmenybę naudotam įrenginiui teikia dėl ekologinių sumetimų – atrodytų tvaru panaudoti jau pagamintą daiktą, užuot pirkus naują. Taip pat naudotų įrenginių pasiūloje dažnai pasitaiko gerai žinomų gamintojų modelių, kurie savo laiku buvo patikrinti ir išbandyti, tad tikimasi, jog „blogo daikto negamino“. Visgi, norint, kad šios priežastys pasiteisintų, reikia kruopščiai įvertinti naudoto įrenginio būklę ir kitus aspektus.
Galimi trūkumai ir rizika
Nėra garantijos. Naudotas įrenginys beveik visada bus be gamintojo garantijos. Nauji biologiniai valymo įrenginiai turi ilgalaikes garantijas (pvz., 10–20 metų talpos korpusui, 2 metai elektrinei daliai), kurios galioja tik pirmajam savininkui ir tik laikantis montavimo bei naudojimo reikalavimų. Perkant iš antrų rankų, jokių garantinių įsipareigojimų nebėra – gedimo atveju negalėsite kreiptis į gamintoją dėl nemokamo remonto. Tai didelė rizika, nes neaišku, kiek dar tarnavimo resurso likę naudotam įrenginiui.
Fizinio ir technologinio nusidėvėjimo problemos. Plastikiniai ar stiklaplastikio įrenginio korpusai laikui bėgant gali nusidėvėti: atsirasti mikroįtrūkimų, plastikas gali būti paveiktas UV spindulių (jei dalis buvo paviršiuje) ar cheminių medžiagų. Senesnės kartos įrenginiai gali būti ir technologiškai pasenę – pavyzdžiui, neturėti modernių aeracijos sprendimų, efektyvių filtrų ar azoto bei fosforo šalinimo etapų. Tokio įrenginio valymo efektyvumas gali būti mažesnis, o eksploatacijos kaštai – didesni (pvz., dažnesnis dumblo išvežimas dėl mažesnio naudingojo tūrio). Technologinis nusidėvėjimas reiškia ir tai, kad artėsite prie įrenginio eksploatacijos pabaigos greičiau, nei pirkdami naują.
Nežinoma eksploatacijos istorija. Pirkdami naudotą įrenginį, rizikuojate, nes nežinote, kaip jis buvo naudojamas anksčiau. Galbūt buvęs savininkas naudojo netinkamas buitines chemijas, dėl kurių žuvo bakterijos ir įrenginys ilgesnį laiką neveikė tinkamai; galbūt nebuvo laiku šalintas dumblas ar įrenginys veikė su gedimais (pavyzdžiui, neveikiant orapūtei). Net jei įrenginys dabar atrodo fiziškai tvarkingas, tokia praeitis gali turėti pasekmių – užsikimšę aeracijos kanalai, pažeisti vidiniai komponentai, užterštas infiltracinis laukas ir pan. Deja, plika akimi visų šių dalykų nepamatysite.
Galimos teisinių reikalavimų neatitiktys. Apie teisės aktų aspektus pakalbėsime išsamiau vėliau, bet verta paminėti, kad kai kurie seni įrenginiai gali neatitikti šiuo metu galiojančių ar netolimoje ateityje įsigaliosiančių reikalavimų. Pavyzdžiui, nuo 2019 m. leidžiama montuoti tik tokius NVI, kurie iš nuotekų išvalo azotą ir fosforą iki nustatytų normų – senesni modeliai to gali nesugebėti padaryti. Taip pat iki 2010 m. pagaminti įrenginiai dažnai neturi privalomo CE sertifikato. Įsigiję tokį įrenginį, formaliai negalėsite jo teisėtai sumontuoti, o iki 2030 m. gali paaiškėti, kad jį būtina modernizuoti arba pakeisti, kad atitiktų aplinkosauginius normatyvus. Šios rizikos gali paversti planuotą ekonomiją menama – sutaupę pirkdami, vėliau išleisite daugiau koreguodami ar keisdami įrangą.
Ką būtina patikrinti perkant naudotą NVI?
Prieš apsisprendžiant pirkti naudotą valymo įrenginį, labai svarbu atlikti nuodugnią „dokumentų ir sveikatos patikrą“ pačiam įrenginiui. Žemiau pateikiami pagrindiniai aspektai, kuriuos reikėtų įvertinti:
Dokumentacija ir sertifikatai. Pareikalaukite iš pardavėjo visų turimų dokumentų. Svarbiausi – įrenginio techninis pasas, naudojimo ir priežiūros instrukcija, taip pat atitikties deklaracija arba sertifikatas. Techniniame pase rasite informaciją apie įrenginio modelį, našumą (pvz., kiek gyventojų aptarnauja), išvalymo efektyvumą, elektros sąnaudas, rekomenduojamą dumblo šalinimo dažnį ir pan. Atitikties deklaracija (CE sertifikatas) parodys, ar įrenginys atitinka Europos Sąjungos standartus (mažiems NVI taikomas EN 12566-3 standartas). Be šių dokumentų bus sudėtinga tiek įvertinti įrenginio tinkamumą, tiek jį įteisinti. Jeigu pardavėjas dokumentų neturi, tai rimtas signalas, kad įrenginys galbūt pagamintas savadarbiškai arba jo kilmė neaiški – tokio geriau atsisakyti.
Atitikimas aplinkosauginiams reikalavimams. Iš dokumentų sužinosite, ar įrenginys pajėgus valyti nuotekas iki šiuo metu galiojančių normų. Ypatingai svarbu – azoto (N) ir fosforo (P) šalinimas. Nuo 2019 m. lapkričio Lietuvoje reikalaujama, kad naujai montuojami individualūs NVI šalintų N ir P (tai būtina norint iki 2030 m. pasiekti gerą vandens telkinių būklę pagal ES direktyvas). Todėl patikrinkite, ar jūsų pasirinktas naudotas modelis turi integruotą nitrifikacijos-denitrifikacijos ciklą (azotui šalinti) ir mechanizmą fosforui pašalinti (dažnai tai daroma dozuojant specialius chemikalus arba naudojant papildomus filtrus). Ši informacija turėtų būti nurodyta techniniame pase arba gamintojo aprašyme. Jei tokios informacijos nėra – tikėtina, kad įrenginys šių medžiagų nevalo, todėl jo eksploatavimas bus galimas tik iki 2030 m. (vėliau teks pertvarkyti). Kilus abejonei, geriau pasitarti su specialistais ar gamintojo atstovais, ar įmanoma tokį įrenginį pritaikyti naujiems reikalavimams (kartais galima sumontuoti papildomą modulį ar filtrą).
Įrenginio fizinė būklė. Kruopščiai apžiūrėkite patį įrenginį. Atkreipkite dėmesį į korpuso vientisumą: ar nėra įtrūkimų, įlūžimų, deformacijų, baltų dėmių (galinčių rodyti įtampos pažeidimus). Patikrinkite korpuso dangtį – ar jis nepažeistas, ar užsidaro sandariai. Pažiūrėkite į vidų: ar vidinės pertvaros nesuskilusios, ar visos vamzdžių angos vietoje, ar nėra užsikimšusių purkštukų, sulūžusių difuzorių. Jeigu įmanoma, įpilkite šiek tiek vandens į įrenginį ir stebėkite, ar per kokias nors siūles ar jungtis neprateka (žinoma, didelio bandymo padaryti prieš sumontavimą sudėtinga, bet bent minimali patikra nepakenks). Korpusas – brangiausia įrenginio dalis, todėl bet kokie jo pažeidimai gali reikšti, kad įrenginys nebebus sandarus ar ilgalaikis.
Komplektacija ir dalys. Išsiaiškinkite, kas tiksliai parduodama kartu su įrenginiu. Ar komplekte yra orapūtė (oro kompresorius)? Jei taip, kokios ji būklės, ar veikianti? Orapūtė yra gyvybiškai svarbi aeraciniam biologinio valymo procesui, tad be jos įrenginys tiesiog neveiks. Taip pat paklauskite dėl elektros valdymo spintos (jei tokia buvo komplekte naujam įrenginiui) – ar parduodama ir ji, ar reikės įsigyti atskirai. Kitos svarbios dalys: difuzoriai (oro išskirstymo elementai įrenginio apačioje), erteflifto vamzdžiai (kuriais cirkuliuoja dumblas), siurbliai (jei įrenginys su integruotu siurbliu išvalytam vandeniui pakelti). Visos šios dalys turi būti, antraip teks papildomai investuoti jas įsigyjant naujas. Būtinai patikrinkite smulkesnes detales: gumines tarpinės, dangčio fiksatorius, ventiliacijos vamzdelius. Jei įmanoma, paprašykite, kad pardavėjas pajungtų orapūtę ir pademonstruotų, jog ji veikia (paklausykite, ar sklandžiai burbuliuoja oras difuzoriuose, ar nėra keistų garsų). Jeigu komplektacijos trūksta – įvertinkite, kiek kainuos trūkstamas dalis nupirkti naujas, kad galėtumėte pilnai eksploatuoti įrenginį.
Įrenginio dydis ir našumas. Įsitikinkite, kad įrenginys tinka jūsų namų ūkiui pagal apkrovą. Visi biologiniai NVI būna suprojektuoti tam tikram nominaliam gyventojų ekvivalentui (GE) – dažniausiai nurodoma, pavyzdžiui, „iki 4 asmenų“, „iki 6 asmenų“ ir pan., arba tiesiog debitas kubiniais metrais per parą (pvz., 0,8 m³/d). Jei jūsų šeima didesnė nei buvusių savininkų, naudotas įrenginys gali nesusidoroti su didesniu nuotekų kiekiu. Eksploatuojant perkrautą įrenginį, nuotekos nebus pilnai išvalomos, jausis kvapas, į aplinką pateks teršalai, be to, pati sistema gali greičiau užsikimšti. Taigi, naudoto NVI pirkimas turi prasidėti nuo poreikių suderinimo – žinokite savo namų ūkio nuotekų kiekį (pagal gyventojų skaičių, vandens sunaudojimą) ir lyginkite su parduodamo įrenginio parametrais.
Montavimo sąlygos jūsų sklype. Kiekvienas nuotekų valymo įrenginys turi tam tikrus montavimo reikalavimus. Iš anksto įvertinkite, ar jūsų sklype bus įmanoma tinkamai sumontuoti pasirinktą naudotą įrenginį. Pvz., ar įrenginys tinkamas jūsų grunto tipui ir gruntinio vandens lygiui? Kai kurių gamintojų senesni modeliai neturėjo sustiprinto korpuso, todėl juos reikėdavo montuoti į gelžbetoninį šulinį (apsauginį šachtos žiedą), kad gruntinis vanduo nesuspaustų talpos. Jei perkate tokį įrenginį, tai papildomas montavimo kaštų ir darbo sluoksnis. Taip pat atkreipkite dėmesį į įtekėjimo ir ištekėjimo vamzdžių aukščius – ar pavyks prijungti prie jūsų namo nuotekų tinklo be didelių korekcijų, ar išvalytam vandeniui išleisti turite pakankamai erdvės (infiltracinis laukas, griovys ar kt.). Apgalvokite ir įrenginio transportavimo į vietą aspektus – didelį korpusą gali prireikti kelti kranu, įvežti į sunkiai prieinamą sklypą. Visa tai geriau suplanuoti iš anksto, kad vėliau netektų gailėtis neįvertinus kokio svarbaus veiksnio.
Buvusio naudojimo trukmė. Paklauskite pardavėjo, kiek metų įrenginys buvo eksploatuotas. Yra skirtumas, ar įrenginys naudotas 2 metus, ar 10 metų. Nors plastikiniai korpusai paprastai tarnauja ilgai (20 ir daugiau metų, jei kokybiški), tačiau ilgesnis naudojimas reiškia didesnį nuovargį. Be to, per tą laiką galėjo keistis technologiniai reikalavimai. Jei įrenginys labai senas (daugiau nei 10–15 metų), vertėtų ypač kritiškai jį įvertinti – galbūt geriau visgi investuoti į naujesnį, net jeigu naudotą.
Priežiūros istorija. Idealu, jei pardavėjas gali pateikti informaciją ar net dokumentus apie atliktą techninę priežiūrą: kada siurbtas dumblas, ar reguliariai valyti filtrai, ar keistos orapūtės membranos, ar buvo kvapų/gendymo problemų. Pagal tai galima spręsti, kaip rūpestingai įrenginys buvo eksploatuotas. Jei įrenginys ilgą laiką nebuvo naudojamas (pvz., stovėjo nenaudojamas), tai irgi svarbu žinoti – tuščią sistemą be nuotekų bakterijos gali prarasti aktyvumą (nors tai atstatoma vėl paleidus nuotekas, tačiau startas gali būti lėtesnis). Gerai prižiūrėtas įrenginys yra patikimesnis pirkinys.
Apibendrinant, naudoto biologinio įrenginio pirkimas reikalauja atidaus patikrinimo – tiek popierinės dalies, tiek fizinės būklės. Jei nesate tikri, kad viską įvertinote teisingai, verta pasikonsultuoti su nepriklausomu specialistu (inžinieriumi arba įmone, kuri užsiima NVI montavimu). Už nedidelį mokestį specialistas gali apžiūrėti įrenginį ir duoti profesionalią nuomonę apie jo būklę bei tinkamumą.
Teisiniai aspektai, sertifikatai ir dokumentai
CE ženklinimas ir sertifikavimas. Lietuvoje (kaip ir visoje ES) statybos produktams galioja tam tikri privalomi reikalavimai. Mažiems buitinių nuotekų valymo įrenginiams (iki 50 žmonių ekvivalento) nuo 2010 m. liepos 1 d. įsigaliojo taisyklė, kad jie turi būti sertifikuoti pagal standartą LST EN 12566-3 ir paženklinti CE ženklu. Tai nėra vien formalumas – CE ženklas reiškia, kad įrenginys buvo išbandytas notifikuotoje laboratorijoje (Lietuvoje tokius bandymus atlieka Statybos produktų sertifikavimo centro laboratorija) ir atitinka esminius reikalavimus dėl valymo efektyvumo, tvirtumo ir kt. Perkant naudotą įrenginį, būtinai patikrinkite, ar ant jo korpuso yra CE ženklinimo lentelė, ar turimi sertifikatai. Jei įrenginys pagamintas iki 2010-ųjų ar iš viso neaiškios kilmės (be jokios gamintojo lentelės), jo naudojimas gali būti neteisėtas. Tokių įrenginių neįmanoma oficialiai priduoti – projektavimo etape projektuotojas tokio sprendimo neturėtų tvirtinti, o aplinkosaugininkai, patikrinę jūsų ūkį, galėtų skirti baudą už netinkamą nuotekų tvarkymą. Išvada: pirkite tik sertifikuotų gamintojų įrenginius, turinčius CE atitikties dokumentus.
Artėjantys 2030 m. reikalavimai (azoto ir fosforo šalinimas). Aplinkos ministerija nustatė, kad nuo 2030 m. pradžios individualių namų nuotekų valymo įrenginiai privalės užtikrinti ne tik organinių medžiagų (BDS5) išvalymą, bet ir efektyviai šalinti fosforą bei azotą. Ši nuostata priimta dar 2019 m., suteikiant laiko pasiruošti. Ji netaikoma tik uždaroms nuotekų kaupimo talpykloms ir paprastiems septikams (nors pastarieji apskritai naujai nebelaikomi tinkamu sprendimu). Praktiškai tai reiškia, kad po 2019-11-01 įrengiami NVI jau turėjo atitikti šiuos reikalavimus. Jei jūsų perkamas naudotas įrenginys buvo pagamintas ar sumontuotas vėliau nei 2019 m., greičiausiai jis šią funkciją atlieka (bet vis tiek pasitikrinkite techniniame pase – turi būti nurodytas N ir P šalinimo efektyvumas procentais arba koncentracija mg/l). Tačiau jeigu įrenginys senesnis, būtina numatyti, kaip jį pritaikysite naujoms normoms. Galbūt įmanoma papildomai pridėti tretinio valymo filtrą (pvz., specialų fosforo filtravimo šulinėlį su sorbentu) arba modifikuoti aeracijos sistemą, kad vyktų denitrifikacija (kai kada tam pakanka įrengti papildomą anaerobinę zoną ar dozuoti anglies šaltinį). Šiuos klausimus geriausia aptarti su profesionalais – įrenginių techninės priežiūros įmonėmis arba gamintojais. Svarbu žinoti, kad įsigydami įrenginį, kuris neatlieka N ir P šalinimo, prisiimate riziką, jog iki 2030 m. jį reikės modernizuoti. Tai papildomi kaštai, kurie gali nusverti kainos skirtumą tarp naudoto ir naujo įrenginio.
Reikalingi NVI dokumentai įteisinimui. Įsirengiant nuotekų valymo įrenginį individualiam namui, paprastai rengiamas supaprastintas projektas (jei statomas naujas namas – įtraukiamas į namo projektą, jei montuojama esamam namui – rengiamas atskiras projektėlis su situacijos planu). Projektą derina savivaldybė arba kita atitinkama institucija. Projekte privaloma nurodyti, koks konkrečiai įrenginys bus montuojamas, ir pateikti jo techninius duomenis bei sertifikatus. Jeigu neturėsite reikalingų NVI dokumentų, projektavimo etape kils sunkumų – projektuotojas negalės gauti reikiamų duomenų, o derinančios institucijos (pvz., visuomenės sveikatos specialistai ar aplinkosaugininkai) gali pareikalauti sertifikato kopijos. Be to, jau sumontavus įrenginį, rekomenduojama jį registruoti Nuotekų tvarkymo informacinėje sistemoje (NTIS), kur fiksuojama įrenginio tipas, montavimo data, aptarnavimai ir pan. Tam vėlgi reikės įvesti įrenginio sertifikato numerį, modelį ir kt. Taigi, be dokumentų naudoti įrenginį bus ne tik nelegalu, bet ir nepatogu. Apibendrinant: NVI dokumentai (techninis pasas, sertifikatai, montavimo schema) yra būtini, ir pirkdami naudotą įrenginį turite juos gauti iš pardavėjo.
Garantijos klausimas. Kaip jau minėta, oficiali gamintojo garantija antrinei rinkai negalioja. Net jei pardavėjas tvirtina, kad įrenginys „dar su garantija“ (tarkime, jam tik 2 metai iš 10 metų garantinio periodo), praktiškai ta garantija vargu ar bus pritaikoma jums. Daugumos gamintojų garantinės sąlygos numato, kad garantija galioja tik originaliam pirkėjui ir tik tuo atveju, jei įrenginį montavo sertifikuoti specialistai pagal reikalavimus. Perėmus įrenginį į kitą vietą, tos sąlygos nebetenkinamos. Tad pirkdami naudotą NVI, turite veikti tarsi jo garantijos nebebūtų – t. y. viską tikrinti patys ir suprasti, kad atsakomybė už būklę tenka jums, o ne gamintojui.
Garantijos ir eksploatacijos sąnaudos
Naujas biologinis nuotekų valymo įrenginys paprastai parduodamas su gamintojo garantija, užtikrinančia tam tikrą ramybę pirmus eksploatacijos metus. Pavyzdžiui, lietuvių gamintojas „Traidenis“ suteikia net 20 metų garantiją požeminio įrenginio korpuso daliai ir 1 metų garantiją aeracijos įrangos dalims bei komponentams. Kiti populiarūs gamintojai (pvz., „August ir Ko“, „Feliksnavis“, „Švaistė“) dažniausiai suteikia apie 10 metų garantiją talpos korpusui ir 2 metus elektrinei daliai (kompresoriui, siurbliams). Žinoma, garantija galioja tik laikantis eksploatacijos taisyklių ir atlikus profesionalų montavimą. Perkant naudotą įrenginį, tenka susitaikyti, kad jokia gamintojo garantija jums nebegalios – nebent įrenginys dar labai naujas ir gamintojas geranoriškai sutiktų perrašyti garantinius įsipareigojimus (tačiau tai labai reta praktika).
Remonto rizika. Be garantijos, bet koks gedimas reikš, kad mokėsite iš savo kišenės. O gedimų tikimybė senesniam įrenginiui didesnė. Pavyzdžiui, orapūtės (kompresoriaus) membranos paprastai keičiamos kas 2–3 metus – jei perkate įrenginį, kuris jau penkerius metus naudotas, didelė tikimybė, kad netrukus reikės keisti patį kompresorių arba bent jo dalis. Tai gali kainuoti papildomai kelis šimtus eurų. Taip pat gali tekti valyti arba keisti vėdinimo difuzorius (jų guminės membranos sensta), siurblį (jei yra – elektriniai siurbliai turi ribotą darbo valandų resursą). Net ir pats plastikinis korpusas po daugelio metų gali reikalauti remonto – pasitaiko, kad montuojant antrąkart atsiranda poreikis perklijuoti tam tikras jungtis, sandarinti angas (tam naudojamos specialios plastikų klijavimo medžiagos). Visa tai nėra katastrofiška, bet pirkėjas turi realiai įvertinti, kad sutaupęs perkant, vėliau gali išleisti remontui.
Eksploatacinės išlaidos. Jeigu naudotas įrenginys yra geros būklės ir tinkamai sumontuotas, jo kasdienės priežiūros kaštai neturėtų labai skirtis nuo naujo. Reikės taip pat kartą per 1–2 metus (priklausomai nuo apkrovos) išsiurbti susikaupusį perteklinį dumblą, kas kelis mėnesius patikrinti ir, jei reikia, išplauti orapūtės oro filtrą, vengti chloro turinčių chemikalų buityje, periodiškai įsitikinti, kad sistema veikia sklandžiai (burbuliuoja oras, nėra blogo kvapo). Šios procedūros kainuos panašiai – pvz., dumblą išvežti gali kainuoti apie 50–100 € (priklausomai nuo regiono), orapūtės elektros sąnaudos – apie kelis eurus per mėnesį. Įrenginio priežiūra per metus vidutiniškai atsieina ~100–150 €, jei viskas veikia gerai. Šiuo požiūriu naudotas ar naujas skirtumo neturi – mokate už paslaugas ir elektrą, ne už daikto amžių. Tačiau jei naudotas įrenginys su trūkumais, eksploatacija gali pabrangti: pvz., neužsandarintas įrenginys prigers gruntinio vandens – tuomet teks dažniau kviesti asenizacijos mašiną dumblui ir vandeniui išsiurbti; jei orapūtė senesnė ir dažnai genda – vėl papildomos išlaidos taisymui ar pakeitimui; jei dėl senesnės technologijos nuotekos nepakankamai išvalomos – gali tekti naudoti bakterijų preparatus problemoms spręsti, o tai irgi kainuoja. Taigi, normalios kasdienės priežiūros kaštai – kaip naujo įrenginio, bet netiesioginės sąnaudos gali išaugti, jei išlys nenumatytos problemos.
Apibendrinant, finansine prasme naudotas įrenginys labiausiai apsimokės tuomet, kai jo kaina yra ženkliai (pvz., du kartus) mažesnė nei naujo, o pats įrenginys dar pakankamai naujas ir gero stovio. Tuomet tikėtina, kad artimiausiais metais neturėsite didelių nenumatytų išlaidų ir sutaupysite. Kitais atvejais sutaupymas gali būti abejotinas – pigiau įsigijus, bet brangiau eksploatuojant ir remontuojant, bendroje sumoje per keletą metų išlaidos gali susilyginti su naujo įrenginio kaina.
Dažniausios klaidos perkant naudotą įrenginį (ir kaip jų išvengti)
Klaida #1: Vien kaina užgožia viską. Natūralu siekti sutaupyti, bet per daug susitelkus į žemą kainą galima pražiūrėti rimtas problemas. Žmonės neretai nuperka naudotą įrenginį „už gerą kainą“ nė neapžiūrėję jo gyvai. Vėliau paaiškėja, kad korpusas įtrūkęs arba trūksta pusės komplektuojančių dalių, kurių pirkimas kainuoja daugiau nei sutaupė. Kaip išvengti: niekada nepirkite nemačius. Jei negalite apžiūrėti patys, paprašykite išsamios nuotraukų galerijos, video medžiagos. Dar geriau – investuokite į specialisto apžiūrą prieš sandorį. Geriau išleisti kelias dešimtis eurų ekspertui dabar, nei šimtus vėliau taisymui.
Klaida #2: Netinkamas įrenginio parinkimas. Kita dažna bėda – nusiperkamas ne to dydžio ar tipo įrenginys. Pavyzdžiui, žmogus įsigyja pigiai naudotą 4 asmenų NVI, nors jo paties namuose gyvena 6 asmenys. Arba nuperka įrenginį, kuris pritaikytas montuoti su nuotekų išleidimu į griovį, nors jo sklype nėra griovio (reikėjo su infiltraciniu šuliniu varianto). Kaip išvengti: būtinai suderinkite savo poreikius su įrenginio galimybėmis. Pasidomėkite konkretaus modelio specifikacija – jeigu ji nebeatitinka jūsų situacijos (žmonių skaičiaus, gruntinių sąlygų, išleistuvo tipo), geriau jo atsisakyti, kad ir koks pigus būtų. Netinkamai parinktas NVI vėliau kels problemų kasdienėje eksploatacijoje, o jo keitimas bus brangus.
Klaida #3: Nepakankamas dokumentų dėmesys. Kai pirkėjas nepasidomi popieriais, gali skaudžiai nudegti. Pavyzdžiui, nuperkamas įrenginys, o tik tada, jau bandant įteisinti, sužinoma, kad jis neturi sertifikato ar neatitinka kokio reglamento. Arba paaiškėja, kad trūksta instrukcijos ir niekas nežino, kaip jį tinkamai pajungti. Kaip išvengti: dokumentų svarbos neįmanoma pervertinti. Reikalaukite, kad pardavėjas pateiktų bent kopijas: techninio paso (ar bent jau gamintojo pavadinimą ir modelį, kad galėtumėte susirasti info internete), atitikties deklaraciją, montavimo schemą. Patikrinkite tuose dokumentuose datas ir numerius – ar jie realistiški (sertifikatas turėtų būti su numeriu ir išdavimo data, paso informacija turėtų sutapti su tuo, ką matote realiai ant įrenginio). Jeigu pardavėjas nieko neturi, nebent „gali iš kažkur gauti vėliau“, labai rizikuojate. Nebent gerai pažįstate gamintoją ir galite iš jo išsireikalauti naujų dokumentų (kai kurie gamintojai, tiesa, teikia paslaugą – pamestų dokumentų kopijas už atlygį).
Klaida #4: Savavališkas montavimas ir paleidimas. Galima suprasti norą sutaupyti – pirkėjas galvoja: „sumontuosiu pats su kaimynu ekskavatorininku, kam čia samdyt brangiai“. Deja, netinkamai sumontavus NVI, pasekmės gali būti liūdnos: kreivai pastačius, įrenginys gali netolygiai apkrauti sienas ir įtrūkti; neužbetonavus, gali iškilti į paviršių per polaidį; blogai sujungus vamzdžius, pritekės lietaus ar gruntinio vandens ir sistema praras efektyvumą; neteisingai pajungus orapūtę, ši perdegs ar tiesiog oro srautas bus per mažas. Kaip išvengti: jeigu jau pirkote naudotą įrenginį, nemažinkite kokybės dar ir montavime. Raskite kvalifikuotą meistrą ar įmonę, kuri turi patirties montuojant būtent biologinius valymo įrenginius. Jie žinos montavimo reikalavimus (užpildo smėlio-cemento mišiniu proporcijas, vamzdynų nuolydžius, ventiliacijos poreikį, dangčio iškėlimo aukštį ir pan.). Be to, profesionalus montavimas dažnai suteikia galimybę gauti garantiją bent jau montavimo darbams. Priminsime, kad net gamintojų garantijos galioja tik jei montavo atestuoti specialistai – vadinasi, pasisamdę juos, ne tik užsitikrinsite teisingą paleidimą, bet ir galbūt atgaivinsite bent dalį garantinių sąlygų.
Klaida #5: Tikėjimasis, kad „kaip nors bus gerai“. Tai apima įvairias situacijas – tiek įrenginio būklės nuvertinimą („tas įtrūkimas mažiukas, gal neprabėgs“), tiek teisinių aspektų ignoravimą („ai, pastatysiu, kas čia suseks be sertifikato“). Rizikuojant šiomis srityse, galima ne tik patirti finansinių nuostolių, bet ir prisidaryti bėdų su institucijomis. Pvz., įsirengus nelegalų įrenginį, kaimynui pasiskundus galite sulaukti aplinkosaugos patikrinimo ir baudos bei reikalavimo per nustatytą laiką viską sutvarkyti. Kaip išvengti: būti realistais. Jei matote defektą – jis neišnyks stebuklingai, jį reikės taisyti. Jei trūksta sertifikato – niekas „pro pirštus“ nebežiūri, gyvename griežtėjančios aplinkosaugos kontrolės laikais. Todėl geriau iš anksto spręsti problemas: sutvirtinti korpusą, jei abejojate jo tvirtumu; gauti sertifikatą (kreipkitės į gamintoją – galbūt įmanoma atsiraitoti kopiją, jei įrenginys standartinis); jei nėra N ir P šalinimo – numatyti biopriedus ar papildomas talpas tai funkcijai atlikti ir pan. Kitaip tariant, planuokite blogiausią scenarijų ir jam ruoškite sprendimus.
Naudotų įrenginių gamintojai rinkoje
Naudotų biologinių valymo įrenginių pasiūloje Lietuvoje dominuoja kelių gerai žinomų gamintojų produktai. Verta žinoti, su kokiais pavadinimais galite dažniausiai susidurti:
„Traidenis“ – vienas seniausių ir didžiausių Lietuvos gamintojų, pirmasis šalyje pradėjęs gaminti stiklaplasčio buitinius NVI (nuo ~1996 m.). „Traidenio“ įrenginiai plačiai paplitę, turi gerą reputaciją. Dauguma jų sertifikuoti, korpusai patvarūs (gamintojas net suteikia 20 m. garantiją). Naudotų rinkoje dažnai pasitaiko modeliai NV-1, NV-2 ir pan., skirti 4–6 asmenų buičiai.
„August ir Ko“ – lietuviška įmonė, gaminanti populiarios serijos „August“ biologinius valymo įrenginius. Jų modeliai (pvz., AT-6, AT-8, skaičius dažnai nurodo aptarnaujamų asmenų skaičių) taip pat plačiai naudojami. August įrenginiai vertinami dėl efektyvaus veikimo, dažnai turi integruotus technologinius sprendimus azoto šalinimui (priklausomai nuo modelio kartos). Naudotų rinkoje „August“ pavadinimas taip pat neretas.
„Feliksnavis“ – dar vienas lietuviškas gamintojas, kurio produkcijos galima rasti naudotų įrenginių skelbimuose. „Feliksnavio“ valymo įrenginiai paprastai žymimi kaip BNVĮ (buitinių nuotekų valymo įrenginys) su modelio numeriu, jie skirti įvairiems vartotojų skaičiams. Šis gamintojas taip pat turi sertifikatus, o jo įrenginiai eksploatuojami nuo seniau, tad naudotų tarp jų pasitaiko.
„Švaistė“ – UAB „Švaistė“ gamina NVI nuo 2000 m. (modelius BV ir kt.). Yra žinoma, kad bent 5 šios įmonės modeliai buvo išbandyti ir sertifikuoti pagal EN 12566-3 Lietuvoje. „Švaistės“ įrenginiai pasižymi tam tikrais konstrukciniais patobulinimais, pvz., korpusu su standumo žiedais (nereikia betonuoti šulinio). Naudotų rinkoje jų įrenginių pasitaiko rečiau nei „Traidenio“ ar „August“, bet tikrai galima sutikti.
Taip pat pasitaiko kitų gamintojų įrenginiai: „Biomax“, „Eneka“ („Aquamax“ serija), „VH Tech“ (prancūziški įrenginiai), lenkiški ir čekų gaminiai (pvz., „Traidenis“ licencijos pagrindu gaminti Lenkijoje ar pan.). Pirkdami bet kurio gamintojo naudotą įrenginį, laikykitės tų pačių principų – patikrinkite dokumentus, sertifikatus, būklę. Gamintojo vardas pats savaime dar negarantuoja, kad konkretus parduodamas daiktas yra geras – viską lemia eksploatacija ir techninė būklė.
Išvados
Ar verta pirkti naudotą biologinį nuotekų valymo įrenginį? Tai priklauso nuo aplinkybių. Jei randate mažai naudotą, tvarkingą, visus dokumentus turintį įrenginį iš patikimo gamintojo ir kaina ženkliai mažesnė nei naujo – toks pirkinys gali būti finansiškai naudingas. Jūs sutaupysite pinigų ir greičiau išspręsite nuotekų tvarkymo problemą. Tačiau reikia nepamiršti, kad naudotų NVI pirkimas visada yra rizikingesnis: prisiimate nežinomybės dėl būklės riziką, neturite garantinio „užnugario“, gali tekti įdėti papildomo darbo įrenginį pritaikant ar remontuojant. Dėl teisės aktų pokyčių ateityje (2030 m. reikalavimų) seni įrenginiai gali pareikalauti investicijų užtikrinant atitiktį.
Verdiktas: jeigu jūsų biudžetas labai ribotas, naudoto įrenginio variantas geriau nei nieko – tik būkite ypač atidūs jį rinkdamiesi ir montuodami. Visais kitais atvejais, kai įmanoma, rekomenduojama rinktis naują biologinį nuotekų valymo įrenginį. Naujai įrangai bus taikomos garantijos, ji atitiks naujausius standartus, tarnaus ilgiau ir patikimiau. Be to, turėsite gamintojo ir montuotojo konsultacijų bei aptarnavimo galimybę, ko dažnai prireikia per pirmuosius eksploatacijos metus.
Galiausiai, svarbu į bet kokį sprendimą žiūrėti atsakingai. Nuotekų tvarkymas tiesiogiai veikia aplinką ir jūsų gyvenimo kokybę, todėl investuokite laiko ir pastangų pasirinkdami sprendimą. Jei kyla neaiškumų, kreipkitės į specialistus – jie padės įvertinti individualią situaciją. Taip užtikrinsite, kad pasirinktas kelias (nesvarbu, naudotas ar naujas įrenginys) pateisins lūkesčius ir tarnaus sklandžiai.
Šaltiniai
- Aplinkos apsaugos departamentas (2024). Nuo 2030 m. – papildomi reikalavimai individualių nuotekų tvarkymo įrenginiams.
- Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC). Nuotekų valyklų bandymai (informacija apie CE ženklinimą ir EN 12566-3 standarto taikymą).
- Traidenis (eksploatacijos instrukcija). Individualiųjų namų NV tipo nuotekų valymo įrenginiai (garantinės sąlygos, UAB „Traidenis“).
- Etaplius.lt (2023). Dvokiantis nuotekų rezervuaras šeimai tapo galvos skausmu: rado alternatyvą (NVI privalumai ir eksploatacijos kaštai palyginti su rezervuaru).
- Lrytas.lt (2024). Individualių namų savininkams – nauji reikalavimai dėl nuotekų: tai privalės atlikti kiekvienas (Aplinkos ministerijos informacija apie N ir P šalinimo reikalavimus nuo 2030 m.).